Warto zobaczyć

Ziemia Kłodzka jest pełna tajemniczych miejsc i atrakcji turystycznych, zarówno tych naturalnych jak i zbudowanych przez człowieka. Oto wyjątkowe miejsca, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

Punkt widokowy na Trojaku (wys. 766 m n.p.m.)

 

Rozległy szczyt w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich, wznoszący się nad Lądkiem-Zdrojem. Na szczycie atrakcyjny punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na niemal całą Kotlinę Kłodzką.

Znajduje się kilkaset metrów od pętli Trojak szlakiem czerwonym w lewo od altanki na Rozdrożu Zamkowym. Gmina Lądek Zdrój.

Wodospad Wilczki Międzygórze

 

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika jest jednocześnie drugim co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m.

Znajduje się tuż przy pętli Międzygórze zaraz po wyjeździe z miasteczka. Gmina Bystrzyca Kłodzka.

 

Obryw Skalny w Bardzie (wys. 390 m n.p.m.)

 

Biały krzyż na urwisku upamiętnia przejmujące trwogą wydarzenie z historii miasta. 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych ulewnych deszczach osunęła się ogromna część zbocza Bardzkiej Góry.

Masy skał i ziemi runęły w dół, przegradzając koryto Nysy Kłodzkiej i tamując jej bieg – miastu groziło zalanie.

Na urwisku, poniżej szczytu góry, powstał naturalny taras widokowy, z którego podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta wraz wijącą się zakolami rzeką.

Trafisz tam przemierzając pętlę Łaszczowa. Taras widokowy znajduje w końcowej części trasy. Gmina Bardo.

 

Wieża widokowa na Jagodnej (wys. 977 m n.p.m.)

 

Wieża ma 23 metry wysokości i o kilka metrów przewyższa wierzchołki pobliskich drzew. Na 19 metrze znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, z której rozpościera się widok na góry i okolicę. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody z trzema pomostami spoczynkowymi. Obiekt wykonany jest w konstrukcji stalowo-drewnianej posadowionej na fundamencie na planie kwadratu o boku długości ponad 7 metrów. Można śmiało stwierdzić, że jest to jedna z ładniejszych wież widokowych w naszym powiecie.

Znajduje się bezpośrednio na pętli Jagodna. Gmina Bystrzyca Kłodzka.

 

Wieża na Trójmorskim Wierchu (1145 m n.p.m.)

 

Wieża o wysokości 25 metrów położona jest na Trójmorskim Wierchu, szczycie w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., leżący między Puchaczem, a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech.

Aby do niej dotrzeć musisz odbić czerwonym szlakiem znajdującym się między początkiem pętli Ostoja, a pętlą Jodłów i wdrapać się około 300 metrów w pionie. Gmina Międzylesie.