Singletrack Glacensis
Pobierz aplikację SnaT, w której znajdziesz wszystkie nasze trasy!
 

Warto zobaczyć

Ziemia Kłodzka jest pełna tajemniczych miejsc i atrakcji turystycznych, zarówno tych naturalnych jak i zbudowanych przez człowieka. Oto wyjątkowe miejsca, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

Punkt widokowy na Trojaku (wys. 766 m n.p.m.)

 

Rozległy szczyt w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich, wznoszący się nad Lądkiem-Zdrojem. Na szczycie atrakcyjny punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na niemal całą Kotlinę Kłodzką.

Znajduje się kilkaset metrów od pętli Trojak szlakiem czerwonym w lewo od altanki na Rozdrożu Zamkowym. Gmina Lądek Zdrój.

Wodospad Wilczki Międzygórze

 

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika jest jednocześnie drugim co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m.

Znajduje się tuż przy pętli Międzygórze zaraz po wyjeździe z miasteczka. Gmina Bystrzyca Kłodzka.

 

Obryw Skalny w Bardzie (wys. 390 m n.p.m.)

 

Biały krzyż na urwisku upamiętnia przejmujące trwogą wydarzenie z historii miasta. 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych ulewnych deszczach osunęła się ogromna część zbocza Bardzkiej Góry.

Masy skał i ziemi runęły w dół, przegradzając koryto Nysy Kłodzkiej i tamując jej bieg – miastu groziło zalanie.

Na urwisku, poniżej szczytu góry, powstał naturalny taras widokowy, z którego podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta wraz wijącą się zakolami rzeką.

Trafisz tam przemierzając pętlę Łaszczowa. Taras widokowy znajduje w końcowej części trasy. Gmina Bardo.

 

Tężnia solankowa w Stroniu Śląskim

 

Znajduje się w parku miejskim w Stroniu Śląskim, została otwarta w czerwcu 2019 r. Podążając pętlą Stronie Śląskie możesz skorzystać z możliwości chwilowego relaksu w tężni, suplementacji jodem, inhalacji aerozolem z solanki z Zabłocia. Tężnia solankowa jest efektem współpracy z czeskim partnerem- Starym Mestem. Warto nadmienić, że jest to jedyna tężnia w powiecie kłodzkim. Korzystanie z tężni solankowej jest bezpłatne.

 

Wieża widokowa na Jagodnej (wys. 977 m n.p.m.)

 

Wieża ma 23 metry wysokości i o kilka metrów przewyższa wierzchołki pobliskich drzew. Na 19 metrze znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, z której rozpościera się widok na góry i okolicę. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody z trzema pomostami spoczynkowymi. Obiekt wykonany jest w konstrukcji stalowo-drewnianej posadowionej na fundamencie na planie kwadratu o boku długości ponad 7 metrów. Można śmiało stwierdzić, że jest to jedna z ładniejszych wież widokowych w naszym powiecie.

Znajduje się bezpośrednio na pętli Jagodna. Gmina Bystrzyca Kłodzka.

 

Wieża na Trójmorskim Wierchu (1145 m n.p.m.)

 

Wieża o wysokości 25 metrów położona jest na Trójmorskim Wierchu, szczycie w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., leżący między Puchaczem, a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech.

Aby do niej dotrzeć musisz odbić czerwonym szlakiem znajdującym się między początkiem pętli Ostoja, a pętlą Jodłów i wdrapać się około 300 metrów w pionie. Gmina Międzylesie.

Zalew w Starej Morawie

 

Sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnośląskim. Na miejscu molo z wieżą widokową, pomosty, strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętów wodnych, a także pokoje gościnne i pole biwakowe z pełnym węzłem sanitarnym.

Jest to jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce (około 525 m n.p.m.).

W lipcu nad zalewem odbywa się letnia impreza z muzyką i atrakcjami (www.cetik.stronie.pl).

Znajduje się bezpośrednio na pętli Stronie Śląskie. Parkując przy zbiorniku możesz ruszyć również na pętlę Rudka.

Więcej informacji na stronie: http://jaskinianiedzwiedzia.pl/kompleks/zbiornik-rekreacyjny-w-starej-morawie.html